
Photo by Diana Polekhina on Unsplash
Vienas Jungtinės Karalystės gyventojas gavo tai, ką gydytojai vadina „vakcina nuo vėžio”.
Vakcina sukurta specialiai šiam pacientui ir gydymo tikslas – užkirsti kelią vėžio pasikartojimams.
Gydymas susideda iš poodinių injekcijų.
Tyrimas dar nebaigtas, tačiau jei jis bus sėkmingas, ši vakcina tas dideliu proveržiu vėžinių susirgimų gydyme.
Trumpai apie ligonį
Graham Bootas (Booth) yra penkių vaikų tėvas, gyvenantis Vakarų Kirkbyje, Jungtinėje Karalystėje. Pirmą kartą galvos ir kaklo vėžio diagnozę jis išgirdo 2011 m. ir, nepaisant gydymo, vėžys kartojosi dar keturis kartus.
" - Kai 2011 m. pirmą kartą gydžiausi nuo vėžio, buvau įsitikinęs, kad vėžys nebegrįš, - sako G. Bootas. - Mano didžiausia baimė išsipildė 2016 m., kai jis pasikartojo, tada 2019 m. ir po to dar du kartus 2021 m.
"
Gydymo procedūros, kurios buvo taikytos ponui Bootui, apėmė veido operaciją, rekonstrukciją ir spindulinę terapiją.
Spindulinė terapija gali sukelti daug šalutinių poveikių, kai kurie iš jų gali būti alinantys. Galimi šie šalutiniai poveikiai:
šlapimo pūslės problemos;
galvos skausmai’
burnos opos;
skydliaukės problemos;
limfedema;
antrinis vėžys.
2021 m. pasikartojus susirgimui, p. Boot’ą apėmė beviltiškumas. Tačiau dabar jis dalyvauja klinikiniame tyrime, kuriuo bandoma užkirsti kelią vėžio pasikartojimui.
" - Praėjusiais metais pajutau, kad vėžys progresuoja, ir neliko daug galimybių, - sako ponas Bootas. - Šis klinikinis tyrimas atvėrė naujas duris ir suteikia šiek tiek vilties, kad vėžys negrįš. Ir tai gali atverti kelius kitiems žmonėms. Tikiuosi, kad manęs laukia šviesesnė ateitis. Šiek tiek vilties, kad vėžys daugiau niekada nebegrįš, o tai reikštų visą pasaulį mano šeimai ir visiems aplinkiniams.
"
Vėžio tyrimas
Liverpulio (Jungtinė Karalystė) Clatterbridge’o vėžio centre Liverpulyje bandoma vakcina TG4050, skirta galvos ir kaklo vėžiui, taip pat kiaušidžių vėžiui gydyti.
Šį preparatą gamina Prancūzijoje įsikūrusi biotechnologijų bendrovė „Transgene”. Bendrovė „daugiausia dėmesio skiria tikslinių imunoterapijos priemonių vėžiui gydyti kūrimui ir vystymui”.
Kai kurios vakcinos nuo vėžio jau yra sukurtos, įskaitant vakciną nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV), kuris gali sukelti gimdos kaklelio vėžį.
Tačiau „Clatterbridge” bandoma injekcija yra kitokia, nes ji gaminama pagal konkretaus asmens DNR.
Tyrimą prižiūri Liverpulio universiteto imunoonkologijos profesorius ir Klatterbridžo vėžio centro medicinos onkologas konsultantas daktaras Christianas Ottensmeieris.
Per ateinančius metus J. Bootui bus skiriama daugiau individualizuotų imunoterapijos injekcijų. Jei vakcina bus sėkminga, ji išmokys jo imuninę sistemą neleisti vėžiui atsinaujinti.
„Pasiekti tokį etapą, kai pacientas gauna šį gydymą, kuris dar prieš kelerius metus buvo laikomas moksline fantastika, yra išties nuostabu.” – sako Dr. Ottensmeieris
„Esame labai dėkingi ponui Bootui, kad jis sutiko dalyvauti šiame klinikiniame tyrime”, – sako daktaras Ottensmeieris. „Nuostabu, kad mums pavyko pereiti nuo teorinio šio tyrimo etapo prie gydymo, skirto realiems žmonėms, kūrimo. Visi taip ilgai laukėme šios dienos. Manome, kad tai iš tikrųjų pakeis situaciją pacientams, kuriuos gydome Klaterbridže.”
Laikraštis „Liverpool Echo” stebi šį tyrimą ir socialiniame tinkle „Twitter” pranešė, kad daktaras Ottensmeieris mano, jog šis gydymas turės mažiau šalutinių poveikių, palyginti su kitais vėžio gydymo būdais.
Jis pažymi, kad šalutinių poveikių greičiausiai bus kur kas mažiau, nes, kitaip nei chemoterapijos ir spindulinės terapijos atveju, sveiki audiniai ir ląstelės neturėtų patirti žalos.
Dr. Guillermo De Angulo sakė „Medical News Today”, kad šis gydymas yra daug žadantis.
„Nors nežinau detalių apie gydymą, kurį gavo šis pacientas, medicinos ir mokslo bendruomenės jau kurį laiką dirba imunoterapijos srityje”, – sakė daktaras De Anuglo. – „Vakcinos, sukurtos iš tikro paciento naviko audinio, yra labai perspektyvios.”
Dr. De Angulo yra Nicklaus vaikų ligoninės Majamyje vaikų hematologas ir onkologas.
Individualizuotos vakcinos nuo vėžio
Ilinojaus universiteto gydytoja ir vėžio tyrėja, būsimos knygos „Gilusis mokymasis medicinoje” (angl. Deep Learning in Medicine) autorė daktarė Soheila Borhani kalbėjosi su MNT apie šį tyrimą.
„Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl vėžinės ląstelės dauginasi ir plinta po visą organizmą, yra imuninės sistemos nesugebėjimas laiku jas atpažinti ir pašalinti”, – sakė daktarė Borhani.
„Atsižvelgiant į šiame tyrime naudojamo dirbtinio intelekto modelio patentuotą pobūdį ir duomenis, kurie buvo naudojami jam apmokyti, turime laukti tyrimo pabaigos, kad sužinotume, ar ši vakcina yra veiksminga, ar ne.”
„Kad ir kas nutiktų, dėl bendros dirbtinio intelekto ir DNR sekoskaitos galios esame arčiau revoliucinio proveržio vėžio gydymo srityje nei bet kada anksčiau.” – sakė Dr. Borhani
Šaltinis: MedicalNewsToday
Gal jums bus įdomu paskaityti „Tas siaubingas produktas – kukurūzų sirupas”