Skip to content

Universitetas įspėjo dėl galimai „įžeidžiančios” medžiagos Džordžo Orvelo romane „1984”

1984

Ekrano iškarpa iš universiteto internetinės svetainės

Nortamptono universitetas paskelbė griežtą įspėjimą dėl galimai „įžeidžiančios ir trikdančios” medžiagos, esančios garsiojoje Džordžo Orvelo distopijoje „1984”.

Romanas, kuriame aprašomi totalitarinio valdymo ir cenzūros pavojai, dabar pažymėtas raudona vėliavėle, nes jame nagrinėjami „sudėtingi klausimai, susiję su smurtu, lytimi, seksualumu, klase, rase, piktnaudžiavimu, seksualine prievarta, politinėmis idėjomis ir neapykantos kalba”.

Įspėjimas, skirtas studentams, besimokantiems modulyje, pavadinimu „Kuriamoji tapatybė” (Identity Under Construction), tapo viešas po to, kai laikraštis „The Mail on Sunday” pateikė užklausą apie informacijos laisvę.

Ši žinia smarkiai nustebino socialinės žiniasklaidos naudotojus.

„Čia kažkas labai panašaus į Didįjį brolį”, – „Twitter” socialiniame tinkle komentavo konservatorių parlamento narys Andre Bridgenas.

„Jei įspėjimas apie pavojų bent vieną studentą atgrasys perskaityti „1984”, tai reikš, kad Nortamptono universitetas absoliučiai neįvykdė savo misijos. Šią knygą šiuo metu reiktų skaityti labiau, nei bet kurią kitą”, – pažymėjo australų profesorius Andrew Timmingas.

Beje, pasak universiteto vadovybės, klasikinis Orwello romanas nėra vienintelis, kurio turėtų saugotis Nortamptono studentai. Samuelio Becketto pjesė „Endgame”, Alano Moore’o ir Davido Lloydo grafinis romanas „V For Vendetta” ir Jeanette Winterson „Sexing The Cherry” taip pat buvo įtraukti į universiteto sąrašą kaip „įžeidžiantys ir trikdantys”.

Akivaizdu, kad problemų kyla ir dėl knygų, dėstomų kituose Northamptono anglų kalbos studijų programos moduliuose. Pavyzdžiui, 2003 m. Marko Haddono romanas „The Curious Incident Of The Dog In The Night-Time” (Tas keistas nutikimas šuniui naktį) taip pat gali sutrikdyti skaitytojus, nes jame aprašoma „gyvūno mirtis, neįgalumas ir negalia bei neapykantos kalba”  – aiškinama įspėjime.

Mokymo įstaiga, šiuo metu užimanti 108 vietą iš 132 JK universitetų pagal 2022 m. „The Times and Sunday Times Good University Guide” reitingus, paskelbė pareiškimą, kuriame bando paaiškinti savo draudžiamąsias rekomendacijas.

Kaip cituoja „The Daily Mail”, Nortamptone teigiama, kad „nors tai nėra universiteto politika, mes galime įspėti studentus dėl turinio, susijusio su smurtu, seksualiniu smurtu, prievarta šeimoje ir savižudybe”, nes „kai kurie tekstai kai kuriems studentams gali būti iššūkis”. 

Šaltinis

„Facebook“ pripažino tiesą: „faktų tikrinimai“ iš tikrųjų yra tik (kairiųjų) nuomonė

Komentuokite