Skip to content

Tarybinė Coca Cola: kokias ligas galėjo išgydyti gėrimas “Baikal”?

gėrimas baikal,gėrimas baikalas,taryvinė kokakola,sovietinė kokakolaTarybinei pramonei nebuvo svetima paimti ką nors gero, naudingo, populiaraus iš Vakarų ir modifikuoti tai pagal savo poreikius bei galimybes. Taip prasidėjo ir garsusis gazuoto gėrimo „Baikal” kelias – 1970-aisiais Novorosijske buvo atidaryta gamykla, gaminusi „Pepsi” ir „Colą” iš importuotų koncentratų.

Bet kadangi Vakarų partneriai nenorėjo dalytis receptu, TSRS alaus, nealkoholinių gėrimų ir vyno pramonės mokslinių tyrimų institutui buvo pavesta sukurti savo gėrimo receptą – skanų ir, skirtingai nei užsienietiški, natūralų.

Vaistažolių lobynas

Pagal pirminį kūrėjų sumanymą naujasis gėrimas turėjo būti skonių ir aromatų puokštė: jonažolė, eleuterokokas, saldymedžio šaknis, lauro lapai, eukaliptas, citrinos žievelė ir pušų pumpurai. Tačiau su visu šiuo mišiniu „susidraugauti” nealkoholiniame gėrime prireikė nemažai laiko – jis duodavo nuosėdų ir pradėdavo fermentuotis.

Po metus trukusių bandymų buvo išbandyta nauja eksperimentinė technologija – fermentinė hidrolizė, kuri leido iš komponentų išgauti vandenyje tirpstančias ekstrakcines medžiagas. Technologijos naudai teko šiek tiek pakeisti receptūrą. Pavyzdžiui, pušų pumpurai buvo pakeisti eglės aliejaus ekstraktu.

Tik ekologiškas

Norint gėrimui suteikti prekybinį patrauklumą, reikėjo užtikrinti ilgą galiojimo laiką – iki šešių mėnesių. Tai buvo galima padaryti dviem būdais: pasterizuojant arba naudojant konservantus. Pirmasis būdas būtų sunaikinęs visas natūralias organines medžiagas, dėl kurių išsaugojimo taip stengtasi. Todėl institutas nusprendė rinktis antrąjį būdą.

Tačiau konservantai apsiribojo pačiais natūraliausiais ir nekenksmingiausiais: natrio benzoatu ir sorbo rūgštimi, kurie TSRS buvo naudojami nuo 60-ųjų metų. Beje, benzoato natūraliai yra daugelyje vaisių, daržovių ir uogų, taip pat pieno produktuose. Sorbo rūgšties yra, pavyzdžiui, šermukšnio ir gudobelės ekstraktuose. 

Ne tik nekenksmingas, bet ir naudingas!

Taigi „Baikal”, kaip ir norėta “viršuje”, pasirodė be jokios chemijos – skanus ir natūralus. Maža to, jis buvo net naudingas, nes jame buvo aminorūgščių ir taninų, reikalingų žmogui kiekvieną dieną. O jie užkerta kelią vėžinių procesų vystymuisi, mažina kraujospūdį, pasižymi antimikrobiniu, dezinfekuojamuoju ir antioksidaciniu poveikiu. Vadinasi, to – tarybinio – „Baikalo” vartojimas prisidėjo prie organizmo atsigavimo ir imuniteto stiprinimo.

Komentuokite