Skip to content

Prekybos centre perkame samagono aparatą. Gaila, ne Lietuvoje…

samagono aparatas,samagonas,šnapsas,rakija,rakijos distiliacija

Nuotrauka iš asmeninio albumo. Samagono aparatas

Balkanų šalys naminių stipriųjų gėrimų gerbėjams yra tikras rojus. Samanę gali pirkti ir iš kaimyno, ir iš parduotuvės, o gali pasigaminti ir pats. Žinoma, jei moki. Tik, skirtingai nuo Lietuvos, šis taurus gėrimas gaminamas ne iš javų ar bulvių, o iš vaisių bei uogų. 

Pats populiariausias gėrimas – slyvų samanė. Serbiškai – „šljiva” arba kitaip: „rakija od šljive”. O štai slivovica – ne serbiškas žodis, tačiau jei taip pasakysi, niekas nesupyks ir tikrai supras.

Pietuose, link jūros, populiari vynuogių samanė, vadinama „loza” arba „rakija od groždja”. Geros vynuogių rakijos stiklelis – būtinas atributas, geriant rytinę kavą. 

Tačiau žmonės čia vartoja saikingai, nes viešai prisigerti ir pasisklaidyti yra pats gėdingiausias dalykas, kurį tik gali atlikti. Po to su tavimi niekas nenorės bendrauti ir, paprasčiausia, apie tave kalbės, kad „jis geria, kaip rusas”. Taip, taip, kad ir kaip čia gerbiami rusai, vis tik jie yra yra girtuoklio tautybė. Ką gi padarysi – tokie čia papročiai ir tikėjimai, mes to nepakeisime. 

Daug kas nustemba, kai sužino, kad turkiška anyžinė „raki” ir serbiška (ar kitos Balkanų šalies) rakija neturi nieko bendro. Jei turkišką gėrimą mėgsta retas ir geria atskiestą vandeniu, tai vaisiais kvepiančia rakija susižavi jau daug daugiau degustatorių. 

Šis taurus gėrimas dar gaminamas iš obuolių, kriaušių, abrikosų, cidonijos, aviečių.

Kaip ir visur, rakiją galima pagaminti kokybišką, o galima pigesnę ir ne tokią palankią sveikatai. Kokybiškas gėrimas varomas du kartus, būtinai nupilant metilo alkoholį ir kainuoja tarsi normalios kokybės viskis, o kai kurios rakijos gali būti ir dar brangesnės. Gi pigi rakija, varoma vieną kartą, pridedant cukraus, gali kainuoti ir 3 eurus už litrą, perkant turguje ar iš pakelės prekeivio. Tačiau džiaugtis ja nesiseks: būtinai skaudės galvą, gali būti ir rimtesnių komplikacijų. 

Perspėjimas: kelionės metu rakijų ir vyno iš pakelės prekeivių nepirkite: jei pirksite  –  sutaupysite pinigų, tačiau tik sveikatos ir geros savijautos saskaita. 

Jei kas žada keliauti per Serbiją, parašykite man, aš pasakysiu, kokie „valdiški” gėrimai yra normalūs ir, palyginus, už normalią kainą. o kurie – tik pigesnė gero gėrimo imitacija. 

Tai tiek. 

Skanių jums gėrimų ir blaivios galvos!

Gal jums patiks mano kurtas filmukas „Apie paprikas, faraonus ir dramblį”?

Komentuokite