Skip to content

Pirmasis tualetinis popierius TSRS ir… jokios paklausos

TSRS pirmasis tualetinis popierius pasirodė 1968 m, praėjus “tik” 51 metams po Didžiosios Spalio revoliucijos

Pirmasis tualetinis popierius Syask’o celiuliozės ir popieriaus fabrike (Сясьский целлюлозно-бумажный комбинат) buvo pristatytas lapkričio 3 dieną. Pirmaisiais metais gamykla pagamino 31,6 mln. ritinių tualetinio popieriaus. 

Tualetiniam popieriui gaminti buvo įsigytos dvi angliškos „Walmsley“ mašinos, iš kurių buvo suformuotos penkios gamybos linijos.

TSRS tualetinis popierius

Keistąja produkcija buvo pradėta prekiauti Maskvoje bei Leningrade (dabar  –  Sankt Peterburgas), tačiau, paklausos šis produktas… nesulaukė. Jokių eilių, grūsčių ar nešimų per užpakalines parduotuvės duris, nebuvo. 

Priežastis buvo paprasta – nesugadinti tarybiniai piliečiai paprasčiausiai nežinojo, ką su šiuo “stebuklu” daryti

Todėl buvo pradėta galinga reklaminė kampanija: buvo skelbiami straipsniai bei instrukcijos, kaip naudotis šiuo keistu į rulonus suvyniotu produktu. Juk šalyje buvo tiek daug įdomios ir aktualios spaudos, kad papildomai mokėti už higienos priemonę niekam ir į galvą nešovė.

Šios keistos instrukcijos vis dar klaidžioja internete ir šiandieniniams patyrusiems tualetinio popieriaus naudotojams kelia tik juoką.

TSRS tualetinis popierius

Naudojimosi tualetiniu popieriumi instrukcija

 Visuomenės švietimo kampanija buvo sėkminga. Galiausiai įvyko tai, kas paprastai atsitikdavo planinėje tarybinėje ekonomikoje – tualetinis popierius tapo siaubingu deficitu ir neįgyvendinama svajone regionuose gyvenantiems žmonėms. Dar ilgai tualetinis popierius buvo parduodamas tik Maskvoje bei Leningrade, tačiau ir tai vyko nelabai dažnai. O kažkokiu stebuklu patekęs į kitų sąjungos miestų parduotuves sukeldavo kilometrines eiles.

Vienu metu buvo leidžiama įsigyti ne daugiau kaip 10 ritinėlių. Gatvėje sutiktas žmogus, su ant kaklo užkabintais tualetinio popieriaus ritinėliais, tam tikra prasme tapo sėkmingo sovietinio ir perestroikos laikotarpio apsipirkimo simboliu. 

TSRS tualetinis popierius

Jūs juoksitės, bet tualetinio popieriaus ritinėlis buvo gera naujametinė dovana, netgi, kai žmogus atvažiuodavo į svečius – vietoj šampano butelio. Kadangi daugelyje tarybinių šeimų jo labai trūko, „padorus“ tualetinis popierius buvo atnešamas į tualetą tik tada, kai buvo laukiama svečių. Tokia buvo tarybinių laikų filosofija: visa, kas geriausia  –  svečiams. 

Jei pamąsčius kiek giliau, suprasime, kad tarybų valdžia, sakydama, jog tualetinis popierius yra buržuazijos išmislas ir tarybiniam žmogui skiepija nereikalingas vertybes, buvo teisi.  Šiek tiek komforto naudojantis popieriuku ir jau atsiranda svajonės apie skalbimo mašiną, šaldytuvą ir gerus apatinius drabužius… O šių dalykų tarybinė planinė ekonomika pasiūlyti negalėjo.

*Jei Jums patiko, galite mane pavaišinti kava ar taure vyno!

Komentuokite