Skip to content

Pasilepinkite jūrine žuvimi dorada

Apie jūrinę žuvį ir jos kainas buvau susidaręs labai buką nuomonę: kam mokėti krūvas eurų už žuvį, kurios mėsa tikrai ne tokia vertinga, kaip mėsa?

Brangi ta jūrinė, žinoma, bet ir skani. Ir jos kaina tarsi įpareigoja ruošti ją išskirtinai, nesuklysti, juk eksperimentai labai brangiai kainuoja.

Jau ilgą laiką retkarčiais pasilepinu dorada – viena skaniausių jūrinių žuvų, turinčiu dar, palyginus, saikingą kainą. Yra labai brangių – tų net neragavau, o jei ir ragavau, ko gero, tokio įspūdžio nepadarė, kad būtų verta aprašyti.

Čia kaip su vynu: galima suprasti, kai perki vyną už 10 eurų, už 20, na, už 30. Bet, kai butelis kainuoja 300, tai jau “pereboras”. Nes jis tikrai nebus 10 kartų kažkuo tai įspūdingesnis, nei anas vyniokšlis po 30, ar 30 kartų – už tą po 10. Visur egzistuoja tam tikros sveiko proto nubrėžtos ribos, o ypač brangūs produktai brangūs būna tik dėl to, kad jų maža, arba jų pagaminimui – pateikimui, reikalingos ypatingos pastangos. O dažniausiai to reto produkto norima paragauti vien dėl to, kad užsidėti pliusiuką: va, valgiau, ragavau, degustavau!

Taigi, apsistojau ties dorada: ir skonis nuostabus, o ir kaina dar pakankamai įkandama.

Gerai paruoštos žuvies paslaptis yra ta, kad skaniausia ji būna tada, kai kepama ant medžio anglių. Doradą esu ruošęs orkaitėje, kepęs keptuvėje, elektriniame griliuje ir visais atvejais gavosi puikus rezultatas. Tačiau pati skaniausia žuvis absoliučiai visais atvejais būdavo tada, kai ji buvo kepama ant tikrų medžio anglių. Tad, šį gaminimo būdą ir aprašysiu.

Atminkite, kad smulkesnė dorada nėra tokia skani, kaip stambesnė, o idealus vienos žuvelės svoris turėtų laviruoti nuo 400 iki 600 gramų. Tokia žuvelė – kaip tik porcija vienam žmogui.

Žuvies paruošimas

Man skaniausia, kai išdarinėta žuvis prieš kelias valandas sutepama tam tikru mišinių, kuris daromas labai paprastai:

smulkiai supjaustoma skiltelė – dvi, česnako;

česnakas sumaišomas su tyru alyvuogių aliejumi;

Žuvį sutepate šiuo aliejaus – česnako mišiniu, padruskinate, į pilvą įkišate rozmarino šakelę ir paliekate kelioms valandoms “ilsėtis”. Žinoma, žuvį galima kepti ir iš karto, tačiau “pailsėjusi” su prieskoniais, ji įgauna geresnį skonį.

Atminkite, kad žuvis, prieš kepant, turi atšilti (jei prieš tai laikėte šaldytuve) iki aplinkos temperatūros.

O dabar apie anglis ir grilių.

Kepimui geriausia naudoti grynas medžio anglis, o ne briketus. Briketai, žinoma, patogus dalykas, laiko karštį, tačiau nesuteikia tokio aromato, kaip paprastos medžio anglys. Na, bet dėl to per daug galvos nesukite – kepkite ant to, ką turite.

Anglys turi smarkiai įkaisti, iki pabalimo. Griliuje jos turėtų būti pasiskirsčiusios tolygiai, kad nebūtų jokių šaltesnių ar karštesnių užkampių. Kai grotelės įkaista, dedame žuvį. Svarbu teisingai padėti į jai skirtą vietą, nes žuvis iš karto prilimpa ir pakeisti jos poziciją, nesuplėšius odos, nepasiseks.

Kepimo laikas priklauso nuo žuvies dydžio, tačiau yra vienas labai paprastas dalykas, pagal kurį galite orientuotis. Po kelių minučių patikrinkite – jei žuvis lengvai atšoka nuo grotelių, reiškia, laikas ją apversti. Jei laikosi prilipusi – dar kepkite, kol atšoks. Viena žuvies, sveriančios apie 0,5 kg pusė, priklausomai nuo anglių, kepa nuo 5 iki 10 minučių. Antrą pusę reiktų kepti trumpiau. Kartoju: kepimo laiką orientuokite pagal žuvies prilipimą prie metalinių grotelių.

Na štai, žuvis jau ir iškepta.

Visada bus labai skanu, jei žuvį perliesite padažu, kurio pagaminimui reikia šių produktų:

tyro alyvuogių aliejaus;

kelių skiltelių česnako, ištrėkštų arba labai smulkiai sukapotų;

smulkiai sukapotų petražolių lapų;

citrinos sulčių.

Viskas, linkiu gero apetito!

*Jei Jums patiko, galite mane pavaišinti kava ar taure vyno!

Komentuokite