Skip to content

Pagiriamasis žodis neandertaliečiams

pagiriamasis žodis neandertaliečiams,neandertaličių palikuonys

Image by David Mark from Pixabay

Jei kas nors priverstų grįžti į praeitį, sakykim, kokius 50 – 60 tūkstančių metų atgal ir pasirinkti norimą kūną, tai mielu noru tapčiau neandartaliečiu. Homo neanderthalensis.

Jis buvo fiziškai stipresnis už mūsų protėvius – homo sapiens, gal net dvigubai. Jo smegenys net 13 procentų didesnės, nei dabartinio žmogaus. Kresnas raumeningas kūnas buvo atsparus šalčiui bei traumoms. Medžiojamo stumbro ragais paženklintas neandertalietis turėjo dideles galimybes pasveikti, priešingai, nei homo sapiens atstovas. Didelis raumenynas tvirtai laikė ir vidaus organus, tad, sutrenkimus, smūgius, jis ištverdavo kur kas geriau, nei mūsų protėviai.

Neandartaliečiai gamindavo tobulus įrankius: eksperimentų metu nustatyta, kad, pavyzdžiui, peiliai, kad ir neturintys grakščios formos, pjauna geriau, nei homosapiens pagaminti vizualiai gražūs įrankiai. Vienas neandartalietis iš akmens per dieną galėdavo pagaminti 50 – 70 tobulų peilių, kai žmogus – tik vieną, geriausiu atveju – kelis.

Nors mūsų protėviai sugebėdavo mėtyti ietis (neandartaliečiai nemėtydavo, tik besdavo), medžiojamam grobiui daug didesnę žalą padarydavo būtent bedama, o ne metama ietis.

Neandartaliečiai gyvendavo nedidelėmis grupėmis, galima sakyti – šeimomis, kai tuo tarpu žmonės būrėsi į gentis.

Maža socializacija reiškia, kad neandartaliečiams reikėdavo būti išradingesniems, daugiau galvoti ir priimti nestandartinius sprendimus. Tikėtina, kad jie buvo nepalyginamai protingesni už homo sapiens.

Taip, jie išnyko. Kodėl tai įvyko, niekas tiksliai nežino. Tik nereikėtų pamiršti, kad prieš išnykdami jie pragyveno ilgą – 300 tūkst. metų laikotarpi. Homo sapiens iki to – dar labai toli…

Beje, mūsuose esama neandartaliečių palikuonių, mokslininkai teigia, kad mūsų homo sapiens su neandartaliečiais vis tik maišėsi, tai patvirtina genetiniai tyrimai.

Ištrauka iš vikipedijos: „Žmonėse neandertaliečių požymiai gali būti strazdanos, paraudę skruostai, šviesi oda, raudoni, tiesūs ir stori plaukai, didelės akys palyginus su veido forma, pailga kaukolė (žvelgiant iš šono), išryškėjęs nosikaulis (kuprelė), trumpas, neryškus smakras, plati rankos plaštaka, padidėjusi rizika krono ligoms, rizika susirgti antriniu cukriniu diabetu, sistemine raudonąja vilklige, pirmine biliarine kepenų ciroze, taip pat padidėjusi rizika į ilgalaikę depresiją. Vienas iš neandertaliečių požymių yra ir rūkančių priklausomybė nuo nikotino, kuomet sunku mesti rūkyti.”

***

JIe išnyko, tačiau liūdėti neverta, geriau viską priimti su sveiku humoru bei supratimu. 

Turintys neandertaliečių genų, būna šviesiaveidžiai paraudusiais žandukais, raudonplaukiai.

Man raudonplaukės moterys labai patinka.

Bet, ar galiu sutikęs tokio nuostabaus grožio moterį jai padovanoti štai tokį komplimentą:

 –  Jūs esate nuostabi: tikra neandartalietė!

Galbūt jums bus įdomu paskaityti Spalvos išgalvotame pasaulyje

Komentuokite