Korupcija

Tags:
Jei manote, kad progresą stabdo korupcija, tai paklausykite, ką papasakosiu.
Kas yra šalies gerovė? Tai - nuolat gerėjanti ekonomika. Su tuo, tikriausiai, niekas nesiginčys. Kas ekonomikos kraujas? Pinigai. Kuo daugiau pinigų "juda", tuo ekonomika darosi stipresnė, nestovi vietoje, juda į priekį.
Korupciją galima klasifikuoti į dvi rūšis: neoficialią ir įstatymiškai įteisintą.
Įsivaizduokite, kad verslininkas nori laimėti valstybinį konkursą ir pastatyti, sakykime, stadioną. Yra du keliai: konkurse dalyvauti oficialiai (jei tik toks dalyvavimas iš esmės turi šansų) arba "duoti į delną", kur šansas laimėti nepalyginamai didesnis.
Kas laimės pirmuoju būdu ir kokie bus rezultatai? Laimės pateikęs geriausią pasiūlymą: pigiausią, greičiausią ir kokybiškiausią. Tačiau visa tai tik "ant popieriaus", o kaip jau ten toliau bus, tik dievas težino.
Antruoju keliu laimėjęs konkursą, be abejo, jau turi patirties statybų versle, pigiausių kainų tikrai nesiūlys, terminų nemažins, o valdininkas, ar grupė jų, gavusių "pakištuką", bus realiai suinteresuoti statybos eiga ir rezultatu, taip pat stengsis lengvinti biurokratiją stadiono statyboje.
Pirmuoju atveju valdininkas gaus nuolatinę stabilią algą ir jam ,iš esmės, giliai dzin, kas laimės konkursą ir kaip viskas bus daroma toliau.
Antruoju atveju valdininkas (ar jų grupė) bus suinteresuoti asmeniškai ir "sirgs" už projektą, rūpinsis juo.
Žinoma, čia iškyla problema, kad nepastatyti eilinio vilnietiško vamzdžio, iš kurio visi juoksis ir tyčiosis ir visiems, net mokyklinukams, bus aišku, jog valdininkai tikrai gavo pakištukus. Šiaip, normalūs verslininkai daro rimtus, kokybiškus projektus, kad negalėtum net įtarti, jog už jų įgyvendinimą buvo sumokėta ir juodais pinigais. Bet, kaip sakoma, "vamzdis" ar auksinis Kauno tualetas - tai klaidos, vis dar pasitaikančios rimtų verslininkų biznyje. Neklysta tik tas, kas nieko nedaro. O gal šių atvejų metu pavedė valdininkų gobšumas, kurie susižavėjo prastais, tačiau gerai "apmokėtais" projektėliais. Valdininkai taip pat turi būti protingi ir suvokti, kas iš tikrųjų gerai, o kas - tik tuščias pasipinigavimas. Užtat mes ir renkame tik geriausius 🙂
Kitas dalykas: koks skirtumas šalies ekonomikai, ar verslininko kyšiams neatiduoti pinigai liks pas tą patį verslininką, ar jie nusės valdininko kišenėje? Ir vienas, ir kitas, iš sutaupytų (uždirbtų) pinigų statysis, sakykime, vilą ir šio proceso metu vis tiek bus mokama darbininkams, perkamos statybinės medžiagos, žodžiu, ekonomika gaus injekciją. O jai nusispjauti kas mokėjo: šiuo atveju pinigai taip pat nekvepia.
Kas yra įteisinta korupcija? paprasčiausias pavyzdys; Seimo narių atlygininmai ir lengvatos. Juk, mąstant logiškai, nei fiziškai, nei protiškai ten dirbantys, nelenkia eilinio, kiek labiau išsilavinusio gyventojo. Tad, pagal elementarią logiką, algos visiems - ir vyr.pardavėjui, ir inžinieriui, ir seimūnui, turėtų būti panašios. Tačiau Seimo narys - valdžia. O valdžios tam ir siekiama, kad gyventi geriau, todėl tai, kas lygiavos sąlygomis būtų laikoma korupcija, įteisinama įstatymu ir tai jau tampa norma, įstatymu. Seimūnai vieni egzistuoti negali, tad jiems tenka dalintis su bankininkais, teismais, policija ir kariais. Žinoma, ne su visais, o tik su šių struktūrų vadovais, aukštesniąja grandimi. Tai taip pat įteisinta korupcija - vadovai gauna sunkiai įsivaizduojamus atlyginimus, tai reiškia, kad jie paperkami. Tačiau tai įteisinta ir visi prie to pripratę. Nes kitaip ir neįmanoma. Kuo stipresnė valdžia, tuo daugiau korupcijos yra įteisinta.
Imkite karališkąją šeimą - vien jų aptarnavimas D. Britanijos biudžetui ksmet atsieina apie 130 mln. vietinių pinigų (ar dolerių, dabar nepamenu). Juk, iš esmės, ši šeima tik šalies simbolis, išskirtinė grupelė žmonių, savo savybėmis ir fiziologija nesiskiriančių nuo 99 procentų likusių šalies gyventojų. Tačiau jie kadaise buvo pačioje valdžios viršūnėje, prastūmė įstatymus, todėl dabar taip ir gyvena. Oficiali, įteisinta korupcija. Ir nieko: visi patenkinti ir laimingi. Taip, kad, korupcija su mumis nuolat ir visur.
Sakysit, kokios nors tai Skandinavų šalies vadovas ar premjeras su dviračiu į darbą vyksta? Taip, vyksta, kyšių jam niekas neduoda ir, didžiąja dalimi, jis neturi jokios įtakos valstybės valdyme, o tik yra pigus ir "pamokantis" simbolėlis 🙂
Taip, kad korupcija egzistavo, egzistuoja ir egzistuos visada, kol bus valdančioji klasė ir verslininkai. Korupcija neišnaikinama. Pavyzdys - Kinija. kasmet sušaudo po kelis tūkstančius korumpuotų valdininkų, tačiau korupcija nemažėja, o šalies ekonomiką gigantiškais žingsniais žygiuoja į priekį...
 

*Jei Jums patiko, galite mane pavaišinti kava ar taure vyno!

Komentuokite