Nepaprastoji padėtis suteikė Ispanijos vyriausybei specialius įgaliojimus, dėl kurių pirmosios koronaviruso bangos metu žmonės buvo uždaryti savo namuose. Šalies aukščiausiasis teismas teigia, kad vyriausybė viršijo savo įgaliojimus.

Ispanijos Konstitucinis Teismas trečiadienį nusprendė, kad Ispanijos nepaprastosios padėties įvedimas pirmosios COVID-19 pandemijos bangos metu iš dalies prieštaravo Konstitucijai.

2020 m. kovo viduryje įvesta nepaprastoji padėtis leido vyriausybei laikinai suvaržyti pilietines laisves, beveik visus gyventojus uždaryti namuose ir trims mėnesiams sustabdyti pramonę, išskyrus svarbiausias jos šakas. 

Sprendimas priimtas reaguojant į kraštutinių dešiniųjų partijos „Vox“ pateiktą ieškinį.

Pagrindiniai teismo sprendimo punktai

Teismas pareiškė, kad judėjimo apribojimais buvo pažeistos pagrindinės piliečių teisės ir tam “nepaprastosios padėties” statusas yra nepakankamas bei konstituciškai neparemtas. Teismas nusprendė, kad tam, jog būtų pateisintos aukščiau minėtos priemonės, vyriausybė turėjo paskelbti kur kas rimtesnę „nepaprastąją padėtį“.

Teismo sprendimas buvo priimtas taip: šeši teisėjai balsavo už, o penki – prieš ieškinį.

Teismo išplatintame pareiškime teigiama, kad visas sprendimo turinys, įskaitant atskirąsias nuomones, bus paskelbtas artimiausiomis dienomis.

Koronaviruso pandemija Ispanijoje

Iki šiol Ispanijoje užregistruota daugiau kaip 4 mln. koronaviruso sukeltos ligos atvejų ir daugiau kaip 81 000 mirties atvejų iš beveik 47 mln. gyventojų.

2020 m. pradžioje ji buvo antroji ES valstybė narė po Italijos, pradėjusi fiksuoti didelį susirgimų skaičių. Kovo pabaigoje didėjant mirčių skaičiui, pasirodė nuotraukos, kuriose matyti, kaip valdžios institucijos naudoja ledo areną kaip improvizuotą morgą.

Panaikinus pirmąją nepaprastąją padėtį, vyriausybė vėliau paskelbė dar dvi, iš kurių paskutinė buvo panaikinta šių metų gegužės 9 d.

Šaltinis: DW

 

Komentuokite