Skip to content

Kaip keičiasi sveikata metus rūkyti? Apžvalga: nuo 1 val. iki 20 metų

Metus rūkyti, nauda gaunama beveik akimirksniu. Žmogus organizmas atsigauna štai taip:

Po 1 valandos

Praėjus vos 20 minučių po paskutinės surūkytos cigaretės, širdies ritmas sumažėja ir grįžta į normalią būseną. Pradeda mažėti kraujospūdis, gali pagerėti kraujotaka.

Po 12 valandų

Cigaretėse yra daug žinomų toksinų, įskaitant anglies monoksidą – cigarečių dūmuose esančias dujas.

Šios dujos didelėmis dozėmis gali būti kenksmingos arba mirtinos ir trukdo deguoniui patekti į plaučius bei kraują. Per trumpą laiką įkvėpus dideles dozes, dėl deguonies trūkumo galima net uždusti.

Jau po 12 valandų be cigaretės organizmas išsivalo nuo cigarečių anglies monoksido pertekliaus. Anglies monoksido kiekis grįžta į normalų lygį, todėl organizme padaugėja deguonies.

Po 1 dienos

Praėjus vos 1 dienai, pradeda mažėti širdies smūgio rizika.

Rūkymas didina riziką susirgti išemine širdies liga, nes mažina gerojo cholesterolio kiekį, todėl sunkiau atlikti širdžiai naudingus fizinius pratimus. Rūkymas taip pat didina kraujospūdį ir didina kraujo krešulių susidarymą, todėl didėja insulto rizika.

Jau po 1 dienos žmogaus kraujospūdis pradeda mažėti, todėl sumažėja širdies ligų rizika dėl rūkymo sukelto aukšto kraujospūdžio. Per šį trumpą laiką žmogaus organizme padidėja deguonies kiekis, todėl jam lengviau užsiimti fizine veikla ir sportuoti, o tai stiprina širdį.

Po 2 dienų

Rūkymas pažeidžia nervų galūnėles, atsakingas už kvapo ir skonio pojūčius. Vos po 2 dienų nuo metimo rūkyti žmogus gali pastebėti sustiprėjusį kvapą ir ryškesnį skonį, nes gyja nervai, atsakingi už kvapo bei skonio pojūčius.

Po 3 dienų

Praėjus 3 dienoms po metimo rūkyti, žmogaus organizme smarkiai sumažėja nikotino lygis. Nors sveikiau, kai organizme nikotino nėra, šis pradinis lygio sumažėjimas gali sukelti nikotino abstinenciją. Praėjus maždaug 3 dienoms po metimo rūkyti, dauguma žmonių jaučia dirglumą, stiprius galvos skausmus ir didelį potraukį rūkyti, nes organizmas persitvarko.

Po 1 mėnesio

Jau po 1 mėnesio žmogaus plaučių funkcija pradeda gerėti. Plaučiams gyjant ir gerėjant plaučių talpai, buvę rūkaliai gali pradėti mažiau kosėti ir dusti. Padidėja sportinė ištvermė ir buvę rūkaliai gali pastebėti, kad jiems, pavyzdžiui, daug lengviau bėgioti ir šokinėti.

Po 1-3 mėnesių

Kitus kelis mėnesius po metimo rūkyti kraujotaka ir toliau gerėja.

Po 9 mėnesių

Praėjus devyniems mėnesiams po metimo rūkyti, plaučiai gerokai atsigauna. Plaučiuose atsigauna subtilios, į plaukelius panašios struktūros, vadinamos blakstienėlėmis. Šios struktūros padeda išstumti gleives iš plaučių ir kovoti su infekcijomis.

Šiuo metu daugelis buvusių rūkalių pastebi, kad sumažėja plaučių infekcijų dažnis, nes užgijusios blakstienėlės lengviau atlieka savo darbą.

Po 1 metų

Praėjus vieneriems metams po metimo rūkyti, koronarinės širdies ligos rizika sumažėja perpus.

Po 5 metų

Cigaretėse yra daug žinomų toksinų, dėl kurių siaurėja arterijos ir kraujagyslės. Tie patys toksinai taip pat didina kraujo krešulių susidarymo tikimybę.

Po 5 metų nerūkymo organizmas pakankamai pasveiksta, kad arterijos ir kraujagyslės vėl pradėtų plėstis. Šis išsiplėtimas reiškia, kad kraujas mažiau kreša, todėl sumažėja insulto rizika.

Sekančius 10 metų insulto rizika ir toliau mažės, nes organizmas vis labiau sveiksta.

Po 10 metų

Po 10 metų tikimybė susirgti plaučių vėžiu ir mirti nuo jo sumažėja maždaug perpus, palyginti su žmogumi, kuris ir toliau rūko. Taip pat gerokai sumažėja tikimybė susirgti burnos, gerklės ar kasos vėžiu.

Po 15 metų

Po 15 metų, kai metėte rūkyti, tikimybė susirgti išemine širdies liga yra tokia pati kaip nerūkančio asmens. Taip pat sumažėja rizika susirgti kasos vėžiu iki tokio pat lygio, kaip ir nerūkančio asmens.

Po 20 metų

Po 20 metų, mirties nuo rūkymo sukeltų priežasčių, įskaitant plaučių ligas ir vėžį, rizika sumažėja iki tokio pat lygio, kaip ir niekada gyvenime nerūkiusio asmens. Be to, rizika susirgti kasos vėžiu sumažėja iki tokios pat, kaip niekada nerūkiusio asmens.

Jums taip pat gali būti įdomu sužinoti apie  diabeto rizikos nustatymą ir apsisaugojimą nuo šios ligos

Paruošta pagal Medical News Today skelbiamą informaciją

 

*Jei Jums patiko, galite mane pavaišinti kava ar taure vyno!

Komentuokite