Skip to content

Diabeto rizikos nustatymas ir apsisaugojimas nuo ligos

Geriausia kova su bet kuria liga – teisinga ligos profilaktika bei rizikų nustatymas. Tik tada įmanomas apsisaugojimas nuo ligos, mažiausiai kenkiantis organizmo sveikatai. Daugelis žmonių nežino, kad serga prediabetu – tai būklė, kai cukraus kiekis kraujyje yra padidėjęs, bet ne tiek, kad būtų galima diagnozuoti diabetą.

„Nors prediabetu serga kas trečias suaugęs žmogus, devyni iš dešimties juo sergančių žmonių nežino, kad serga”, – sako Harvardo medicinos mokyklos docentas ir Joslino diabeto centro nutukimo klinikinės programos direktorius daktaras Osama Hamdy.

Prediabetas pavojingas tuo, kad nepastebimai pradeda kenkti sveikatai. Pasak daktaro Hamdy, prediabetu sergantiems žmonėms kyla beveik tokia pati širdies ir kraujagyslių ligų rizika kaip ir sergantiems 2 tipo diabetu. 2020 m. liepos 18 d. žurnale „BMJ” paskelbti tyrimo rezultatai parodė, kad per maždaug 10 metų stebėjimo laikotarpį prediabetas 15 % padidino širdies ir kraujagyslių ligų riziką ir 13 % – mirties nuo kitų priežasčių riziką.

Diabeto rizikos nustatymas ir apsisaugojimas nuo ligos

Prediabetas pavojingas tuo, kad nepastebimai pradeda kenkti sveikatai.

Ankstyvos mirties rizika buvo dar didesnė žmonėms, sergantiems priešdiabetinėmis ligomis, kurių arterijose jau yra aterosklerozinių plokštelių. Per vidutinį trejų metų stebėjimo laikotarpį šių žmonių mirties rizika padidėjo 36 %. Dėl didelio cukraus kiekio kraujyje, kuris būna prieš diabetą, taip pat gali atsirasti retinopatija (viena rimčiausių diabeto komplikacijų – akies obuolio tinklainės kraujagyslių pažeidimas), kuri savo ruožtu sukelia aklumą.

 Didelė diabeto rizika

Negydomas prediabetas dažnai progresuoja iki visiško diabeto – būklės, kai organizmo ląstelės negali tinkamai pasisavinti gliukozės (cukraus) iš kraujo. Todėl didėjantis cukraus kiekis kraujyje gali sukelti dar daugiau sveikatos problemų. Be širdies priepuolių, insulto ir aklumo, cukriniu diabetu sergantys žmonės taip pat dažniau serga inkstų ligomis ir infekcijomis.

„Per penkerius metus cukriniu diabetu suserga nuo 15 iki 30 proc. žmonių, sergančių prediabetu, – sako daktaras Hamdy.

Rizikos nustatymas

Kaip sužinoti, ar jums gresia prediabetas, ir ar turėtumėte pasitikrinti? Pasak daktaro Hamdy, visi, kuriems pasireiškia bet kuris iš toliau išvardytų veiksnių, turėtų pasitikrinti:

– Kūno svoris priskiriamas antsvoriui arba nutukimui;

– 2 tipo cukrinis diabetas pirmos eilės giminaičiams, pvz., tėvams, broliams ir seserims.

– nereguliarios mėnesinės, kartais susijusios su policistinių kiaušidžių sindromu;

– atsparumo insulinui požymiai ant odos, įskaitant tamsias dėmes pažastyse ar kaklo raukšlėse (tai rodo vadinamąją juodąją akantozę) arba daugybę karpų ir bėrimų;

– gestacinis diabetas nėštumo metu;

– Daugiau nei 4,5 kg sveriančio kūdikio gimimas.

Priešdiabetiniai tyrimai paprastai būna dviejų formų. Moterims po menopauzės, kurioms yra ypač didelė prediabeto ir diabeto rizika, reikėtų atlikti glikuoto hemoglobino A1c tyrimą. Šis kraujo tyrimas atspindi vidutinį cukraus kiekį kraujyje per pastaruosius tris mėnesius.

„Jei A1c rodiklis yra nuo 5,7 iki 6,4 proc., tai reiškia, kad yra priešdiabetinė būklė”, – sako daktaras Hamdy. Kiti prediabeto požymiai yra 100-125 mg/dl (5,5-6,9 mmol/l) arba 140-199 mg/dl (7,8-11 mmol/l) cukraus kiekis kraujyje nevalgius, atliekant gliukozės tolerancijos testą (GLT) su 75 g gliukozės.

Diabetas nėra neišvengiamas. Apsisaugojimas nuo ligos

Net jei sergate prediabetu, diabeto galima išvengti. Geriausias būdas – sveikas gyvenimo būdas.

„Nacionalinė diabeto prevencijos programa parodė, kad priešdiabetine liga sergantys žmonės, kurie iš esmės pakeitė gyvenimo būdą, per ateinančius trejus metus 58 proc. sumažino tikimybę susirgti diabetu”, – pažymi daktaras Hamdy.

Jis teigia, kad veiksmingiausia yra svorio valdymo programa, kurioje derinamos mitybos konsultacijos, bent 150 minučių per savaitę trunkanti mankšta ir įvairūs kognityvinės elgsenos pokyčiai, pavyzdžiui, mokymasis mažinti stresą ir sveikos mitybos įpročiai, kurių galima laikytis ilgą laiką.

Kad sumažintumėte diabeto riziką, nebūtina smarkiai numesti svorio. Didelės rizikos suaugusieji, kurie numetė nuo 5 iki 7 proc. pradinio kūno svorio, diabeto riziką sumažino 58 proc.

Daugiau informacijos apie sveikatą rasite čia

Šaltinis: Harvard Health Publishing

Komentuokite