Skip to content

Benzinas iš senų padangų: Zambijoje pradėtas įdomus projektas (video)

LUSAKA, vasario 22 d. (Reuters) – Panaudotos padangos ir plastikiniai konteineriai, kuriais užverstos Zambijos miestų ir miestelių gatvės, gali kelti rūpesčių, tačiau vienai bendrovei jie taip pat yra galimybė gaminti degalus, kurie galėtų sumažinti šalies energijos importo sąskaitas ir kartu išvalyti šiukšles.

Zambijos Centrinės Afrikos atsinaujinančios energijos korporacijos projektas šiuo metu bandomuoju būdu perdirba 1,5 tonos atliekų, iš kurių per dieną pagaminama 600-700 litrų dyzelino ir benzino.

To vargu ar pakaks, kad sumažėtų šalies šiukšlių kalnai ar 1,4 mlrd. dolerių metinė kuro importo sąskaita už 140 mln. litrų benzino per dieną. Tačiau vyriausiasis vykdomasis direktorius Mulenga Mulenga mano, kad tai yra kažko didesnio pradžia.

„Tikimės, kad pačiame įkarštyje galėsime prisidėti net prie 20-30 proc. šiuo metu šalyje sunaudojamų degalų“, – sakė jis agentūrai „Reuters“ savo gamykloje, kur darbininkai į krosnį krovė krūvas naudotų padangų.

benzinas iš senų padangų

Jis sakė, kad bendrovė siekia gauti 60 mln. dolerių investicijų, kad galėtų padidinti kasdienę degalų gamybą iki 400 tonų dyzelino, 125 tonų benzino ir 30 tonų suskystintų naftos dujų (SND), o visa tai kainuotų maždaug perpus pigiau nei importuojami degalai.

Plastikas ir guma yra pagaminti iš ilgų angliavandenilių grandinių, kurias galima kaitinti ir suskaidyti į kažką panašaus į žalią naftą, kuri, plastiko ir sintetinės gumos atveju, yra tai, kas buvo iš pradžių.

Kelios bendrovės visame pasaulyje investuoja į šį procesą, kurio metu gumos ir plastiko atliekos kaitinamos reaktoriuje ir maišomos su katalizatoriumi, kad būtų galima gaminti dyzeliną, benziną ir suskystintas naftos dujas.

Kiek tokie projektai yra „ekologiški“, yra diskusijų objektas. Vertinant klimato kaitos požiūriu, atliekoms paversti degalais reikia daug energijos, o deginant jų produktus į orą vis tiek išsiskiria CO2.

Atliekų tvarkymas Zambijai yra rimtas iššūkis, o jei žmonės vis tiek naudoja degalus, šalininkų teigimu, geriau, kad jie būtų gaunami iš perdirbtų atliekų.

„Mes švariname aplinką, nes išvežame visas šias atliekas ir paverčiame jas energija„, – sakė Mulenga.

Gal jums bus įdomu paskaityti apie tikimybę susitikti su ateiviais iš kitų planetų?

*Jei Jums patiko, galite mane pavaišinti kava ar taure vyno!

Komentuokite