Skip to content

Bendri patarimai, kai nuolat skauda nugarą

Paskutiniai keli metai išpuolė nelabai malonūs: artimųjų tarpe buvo daug fizinio skausmo, o jei tiksliau – kankino nugaros skausmai. Viskas buvo jau tokiame lygmenyje, kad buvo primygtinai siūloma operacija (ligoniui išbėgo skystis iš tarpslankstelinio disko), tačiau viską įvertinę nusprendėme operacijos nedaryti o gydymu užsiimti itin rimtai.
Daugybė konsultacijų su aukščiausio lygio gydytojais, fizioterapeutais, netgi liaudies daktarėliais bei masažuotojais, padėjo susidaryti bendrą vaizdą apie nugaros (stuburo) priežiūrą.

Svarbiausia, kad visas šis veiksmų kompleksas padėjo, galiu teigti, kad artimieji skausmus išsigydė visu 100 procentų, tačiau nuolat reikia sekti save, savo elgseną ir gyvenimo būdą.

Noriu pasidalyti bendrais patarimais, nes žinau, kad nugaros skausmą gali sukelti itin daug dalykų. Tačiau yra tam tikros visiems tinkančios taisyklės, kurių pravartu laikytis.

Štai keletą jų.

Atsargiai su reklamuojamu sportu

Nors mums dažniausia teigiama, kad sportas yra sveikata, gali būti ir priešingai: sportas gali ją sugadinti. Nepriklausomai nuo stuburo pažeidimo ar iškrypimo, dauguma mums siūlomų sporto šakų netinka. Netinka joga, gali netikti netgi plaukiojimas baseine, tačiau niekada neapsiriksite, jei važinėsite dviračiu (teisingai nureguliavę sėdynės ir vairo aukštį) ir vaikščiodami. Vaikščiojimas, apskritai, vienas geriausių dalykų, tik ne per daug spartus. Vaikščioti reikia palengva, kad justum malonumą.

Gulėjimas ant kieto pagrindo

Įsisenėjusi “taisyklė” – skaudant stuburui reiktų gulėti ant kieto pagrindo. Ir ši taisyklė jums gali pakišti koją. Gulėti reikia taip, kad skaudama vieta liestųsi su čiužiniu ar net pasikišti pagalvėlę, o, pavyzdžiui, gulėti ant kietos žemės išlenkus stuburą (na, jis pats automatiškai išsilenkia) yra nesveika ir kenksminga. Ties išlinkimu pasikiškite kažką minkšto (susuktą rankšluostį, pagalvėlę), tada jau galite gulėti. Dažnai skauda stuburą prilaikančius raumenis, tad, jei atsigulus jums koks nors raumuo smarkiai įsitempęs, tai ir yra būsimo skausmo priežastis.

Nugara turi būti šilta ir sausa

Vyresniame amžiuje padidėja uždegimų galimybės ir vienas nemaloniausių – stuburo nervų šaknelių uždegimas. Kad to nebūtų, jūsų nugaros apatinė dalis visada turi būti šilta bei sausa. Nepatikėsite, tačiau drėgmė turi tokią neigiamą įtaką, kad uždegimą galima “pasigauti” netgi prausiantis po dušu, jau nekalbant apie suprakaitavimą! Primenu: tai ne mano išmyslai, tai santrauką visų tų dalykų, kuriuos sužinojau iš gydytojų ir kitokių specialistų, kaip ir iš asmeninės patirties. Žiemą visai gerai būtų nešioti plačią vilnonę juostą ar vilnonį šaliką, kalbu apie apatinę nugaros sritį.

Miego ir sėdėjimo pozos

Miegoti geriausia surietus kojas (embriono poza), o tarp kojų pasidėkite pagalvėlę – stuburas jums už tai tikrai padėkos. Rodos, tokia smulkmena, tačiau kartais tai galutinai išsprendžią rytinio stuburo skausmo problemą. Net ir miego metu nugara turi būti apsaugota nuo šalčio, jei netyčia nusiklosite, ryte galite turėti uždegimą. Tad, pižamos skirtos tikrai ne pižonams 🙂

Dėmesio, moterys: sėdint sukryžiuoti ir suspausti kojas – pats blogiausias dalykas, kurį galite padaryti savo stuburui! Suprantama, kad išsižergus sėdėti yra nepadoru, tačiau, jei niekas nemato, būtent taip ir sėdėkite. Vyrams kiek paprasčiau – tik retas kryžiuoja ir suspaudžia kojas.

Jei dirbate sėdimą darbą, būtinai įsigykite specialią kėdę, kuri tiktų jūsų stuburui. Apie tai galite pasikonsultuoti įmonėje, kuri gamina šias spec. kėdes, jei ten dirba profesionalai, jie jums patars teisingai.

Judėjimas

Vaikščiodami būkite tiesūs, nesikuprinkite. Jei reikia ką nors sunkesnio kelti, geriau pritūpti, nei pasilenkti. Atsitūpę paimkite daiktą ir stokitės tiesiu stuburu. Atsargiai su nuolatiniais darbai darže ar sode. Naudokite įrankius ilgais kotais, kad nereikėtų lenktis ir kuprintis. Jei ravite piktžoles – tūpkite, o nesilenkite.

Ir pats svarbiausias patarimas

Galite spjauti į aukščiau pateiktus patarimus, tačiau to, kurį pateiksiu dabar, ignoruoti neturite teisės. Tai – pats svarbiausias patarimas.

Atminkite: stuburo skausmus galite nugalėti tik jūs pats. Nėra stebuklingų piliulių, stebuklingų technikų, stebuklingų gydytojų: viskas priklauso tik nuo jūsų pačių! Taigi, pasikonsultavę su specialistais (priklausomai nuo stuburo pažeidimo), jūs privalote KIEKVIENĄ DIENĄ STIPRINTI NUGAROS IR PILVO RAUMENIS. TAI PATS SVARBIAUSIAS DALYKAS! Šito už jus nepadarys niekas, tačiau be šių pratimų jūs garantuotai ilgainiui pavirsite skausminga mazgote, jūsų stuburas sugęs galutinai ir jūs greitai mirsite. Nei kiek neperdedu: taip ir bus. Mankšta, mankšta ir mankšta – kiekvieną dieną, beveik be išimčių (sekmadienį galite ir pailsėti)!

Pamirškite “stebuklingus” išgijimus ir neadekvačius pasakojimus: BE NUOLATINĖS MANKŠTOS JŪS NIEKO NEPAKEISITE. Mankštintis turėsite visą gyvenimą. Nors po 10 minučių, kiekvieną rytą.

Tai svarbiausia.

Photo by GMB Fitness on Unsplash

Pasaka apie sandėlininką Insuliną ir jo viršininkę Kasą

*Jei Jums patiko, galite mane pavaišinti kava ar taure vyno!

Komentuokite