Skip to content

Atėjęs į pokalbį dėl darbo, darbdavio akivaizdoje išgėrė 2 taureles naminukės

2 taureles naminukės,taureles naminukės,vynuogių degtinė,vynuogių degtinė loza,kava su slyvų rakija
Nuotrauka iš asmeninio archyvo. Kairėje – slyvų rakija (naminukė), dešinėje – brendis.

Pirmą kartą su tuo susidūriau dar 2003 metais, Bosnijoje ir Hercegovinoje. Ieškojom darbuotojo metalo supirktuvei, tad, atvykom į tokį miestelį netoli jūros, pavadinimu Trebinje.

Mano šefas, bosnietis, būsimą darbuotoją  jau buvo nužiūrėjęs. Pakalbėjom su juo vakare, ryte susitarėm susitikti dar kartą, kavinėje.

Aštuntą valandą ryto atsisėdom kavinėje (taip, ten jos dirba nuo ankstaus ryto), užsisakėm kas ko. Aš – kavos, šefas taip pat, o būsimas darbuotojas – kavos ir taurelę naminės vynuogių degtinės – lozos. Bekalbant jis užsisakė dar vieną. Ne kavą, žinoma.

„Nu viskas tau, pražuvai” – pamaniau. Juk gerti alkoholį iš ryto mums, lietuviams, prastas požymis.

Tačiau šefas su tuo žmogumi viską sutarė ir po to priėmė į darbą.

Po kiek laiko paaiškino, kad Balkanuose rytais įkalti po gramą yra normalus dalykas, čia taip daroma nuo amžių amžinųjų.

Vėliau radau nemažai informacijos, kur aiškiai pabrėžiama, kad mažas kiekis alkoholio rytais, ypač pagyvenusiems žmonėms, yra labai naudingas dalykas.

Svarbiausia alkoholio savybė – skystina kraują. Rytais kraujas būna tirštesnis, nei vakare, aktyviai gyvenantys pagyvenę žmonės gali turėti rimtų problemų – jei pultų labai aktyviai kažką veikti, naktį susidaręs trombiukas gali užkišti kraujagysles, o apie pasekmes geriau nepasakosiu – visiems aišku. Insultas.

Tai va, taurelė kokybiško alkoholio rytais, tai 100 procentų garantuotas gelbėjimosi ratas. Žinoma, jei nesate alkoholikas ir ties ta taurele ramiai sustojate. Tai svarbu!  Jei negalite ištverti be sekančios taurelės, jokiu būdu nepradėkite!

Stiklinė paprasto vandens, 20 – 30 ml konjako (gero brendžio, samanės, rakijos, trauktinės) – ir jūs pilnai pasiruošęs aktyviai dienai.

Pabrėžčiau, kad degtinukė iš bėdos tokiam reikalui tinka, tačiau geriausia, vis tik, distiliacijos būdu gaunami gėrimai: konjakas, brendis, rakijos, naminukė, viskiai. Mat šiuose gėrimuose užsilikę visokių dervų ir kitokių darinių (kurių nėra degtinėje), kurie stabdo greitą alkoholio virsmą metabolitais, šnekant paprasčiau – neapkrauna kepenų. Štai ir atsakymas, kodėl viskis geriau už degtinę, kad ir pačią brangiausią.

Iš esmės, degtinė visai nereikalingas gėrimas, gal dėl to Lietuvoje taip prasigeriama, tiek kenčiama nuo alkoholio sukeltų problemų – aš taip galvoju, gal ir klystu.

Taigis, dabar kartais ryte įkalu ir aš, ir mano moteris. Kartais nesinori, o kartais – visai nieko.

Šiandien ryte vėl pijokavom: ji ragavo pusę stikliuko slyvų rakijos, o aš – armėniško brendžio, bet jau pilną stiklinę. Kaip įrodymas  –  nuotrauka. Šalia stiklinių pastačiau degtukų dėžutę, kad matytųsi, kokius nepakeliamus kiekius vartojame…

Perspėjimas; tai yra mano subjektyvi nuomonė ir, nors pagrįsta gyvenimiška patirtimi, jokiu būdu nereiškia, kad ji privalo būti priimtina absoliučiai visiems žmonėms. Kiekvienas turi smegenis, pažįsta save ir pats sprendžia, kokiais patarimais jam naudotis, o kokių vengti.

Jums taip pat gali patikti Kiek ir ką gerdavo tarpukario Lietuvos valdininkija? O ką rūkydavo?

Leave a Reply